Funkcjonalna struktura organizacyjna

Funkcjonalną strukturę organizacyjną cechuje podział na wyspecjalizowane jednostki operacyjne. Tworzą one jednorodne grupy pod względem umiejętności. Wówczas możliwe jest pociąganie do odpowiedzialności w obrębie każdej takiej jednostki operacyjnej. Stworzenie takiego podziału warunkuje wzrost efektywności jak również osiąganie wymiernych korzyści. Funkcjonalna struktura organizacyjna przedsiębiorstwa znacząco różni się od struktury liniowej. Przede wszystkim kierownik jest wysokiej klasy specjalistą w konkretnej dziedzinie. Taka struktura pozwala również na umiejętne wykorzystywanie specjalistycznych umiejętności pracowników. Należy jedynie skoordynować działania na wszystkich funkcjonalnych pionach. Podwładny posiada kilku przełożonych a każdy z nich odpowiada za konkretny aspekt zarządzania. Jednakże problemem który może się pojawić w obrębie tej struktury jest fakt że trudno jest zapewnić określony poziom koordynacji decyzji które wydawane są przez różne osoby. Niemniej jednak taka struktura jest bardzo efektywna jeśli zostaną spełnione określone warunki.

Źródła finansowania przedsiębiorstw

Każde przedsiębiorstwo potrzebuje źródeł finansowania swojej działalności gospodarczej. W przypadku małych przedsiębiorstw dostęp do takich źródeł z zewnątrz jest na pewno bardzo ograniczony. W przypadku dużych firm znacznie prościej jest uzyskać dodatkowe fundusze na inwestycje czy produkcję. Nie ulega wątpliwości, że małe przedsiębiorstwa są dość niepewną inwestycją, dlatego też wiele instytucji finansowych wystrzega się ich finansowania. Mali przedsiębiorców również niezbyt chętnie sięgają po takie rozwiązania, bowiem nie chcą oni dopuścić, aby ktoś z zewnątrz miał jakikolwiek wpływ na prowadzoną przez nich działalność i mógł ingerować w podejmowane przez nich decyzje. Nic więc dziwnego, że początkowo każdy przedsiębiorca małej firmy stara się zebrać odpowiedni kapitał na rozkręcenie działalności, aby nie musieć sięgać po kapitał z zewnątrz. W początkowych fazach rozwoju firmy nie potrzeba zbyt dużych nakładów, a wraz z rozpoczęciem produkcji czy sprzedaży firma zaczyna już na siebie zarabiać.

Paternalistyczny styl zarządzania

Paternalistyczny styl zarządzania jest trzecim z ogólnych styli zarządzania pracownikami w przedsiębiorstwie. Bardzo często jest on przedstawiany jako relacje ojca z dziećmi. Taki styl zarządzania pracownikami może być zatem ich całkowitym ubezwłasnowolnieniem lub też stawiać kierownika jako autorytet lub mentor. Ten styl jest oceniany jako bardzo skuteczny zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw rzemieślniczych ponieważ zatrudnieni tam pracownicy charakteryzują się niskim poziomem wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Kierownik przyjmuje w tym przypadku postać mądrego aczkolwiek sprawiedliwego i surowego ojca który stara się stopniowo poszerzać zakres obowiązków swoich pracowników. W ten sposób zwiększa on również ich samodzielność. Najprawdopodobniej jest to najbardziej odpowiedni styl kierowania pracownikami. Kierownik wymaga od nich lojalności i posłuszeństwa oferując w zamian poczucie bezpieczeństwa i godziwe warunki pracy. Jednocześnie kierownik zapewnia pracownikom odpowiednie wynagrodzenie.

Analiza progu zysku

Analiza progu zysku zawiera zależności jakie powstają pomiędzy możliwym do osiągnięcia zyskiem a potencjalną wielkością sprzedaży towarów lub usług. W tym przypadku nie bez znaczenia pozostają koszty stałe i zmienne prowadzenia działalności gospodarczej i powinny one zostać uwzględnione. Dla każdego przedsiębiorstwa najważniejsze jest jak najszybsze wypracowanie odpowiedniego poziomu produkcji jak również sprzedaży. Wówczas z przychodów będzie można pokryć koszty całkowite i maksymalizować zysk. Dlatego ważne jest określenie poziomu produkcji i sprzedaży przy którym możliwe jest osiągnięcie tak zwanego progu zysku. Jest to minimalna suma przychodów ze sprzedaży oraz poziom produkcji kiedy to następuje ich wyrównanie z kosztami całkowitymi przedsiębiorstwa. Można zatem założyć że po ich przekroczeniu przedsiębiorstwo zaczyna przynosić zyski. Wówczas wykorzystywane są w pełnie zdolności wytwórcze przedsiębiorstwa. Trzeba jednak pamiętać o tym że koszty zmienne będą coraz większe przy wzroście produkcji i sprzedaży.

Prognostyczny rachunek zysków i strat

Podstawowym narzędziem planowania działalności przedsiębiorstwa jest prognostyczny rachunek zysków i strat dzięki niemu można dokładnie określić jakie mogą być zyski lub straty w konkretnym przedziale czasu prowadzenia działalności gospodarczej. Jest on oparty na przewidywanych aczkolwiek realistycznych wielkościach sprzedaży towarów lub usług z uwzględnieniem wszelkich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Już na samym początku rozpoczęcia działalności gospodarczej prognostyczny rachunek zysków i strat zdaje się być bardzo przydatny. Już w tym czasie może być on z powodzeniem wykorzystany jako skuteczne narzędzie do kontrolowania działalności przedsiębiorstwa. Dzięki niemu można porównać jakie zostały osiągnięte zyski i straty w stosunku do początkowych założeń. Każdy przedsiębiorca powinien liczyć się z tym że pierwsze zyski z prowadzenia działalności gospodarczej pojawiają się dopiero w drugim a nierzadko w trzecim roku prosperowania firmy. Dlatego też prognostyczny rachunek zysków i strat należy robić na okres co najmniej trzech lat prowadzenia działalności gospodarczej.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki. Ledy Poznań Przeźmierowo
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20