Zgłoszenie działalności gospodarczej do Urzędu Statystycznego

Każdy przyszły przedsiębiorca pragnący rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej powinien udać się do Urzędu Statystycznego w celu uzyskania numeru identyfikacyjnego regon. Jak wskazują na to przepisy prawne, przedsiębiorca powinien dokonać tego w ciągu czternastu dni od dnia w którym nastąpił wpis przedsiębiorstwa do ewidencji. Wówczas należy również wypełnić wniosek o wydanie numeru identyfikacyjnego regon. W tym wniosku niezbędne będzie podanie kilku ważnych informacji. Będzie to nazwa przedsiębiorstwa, adres oraz telefon przedsiębiorcy, stan aktywności prawnej i ekonomicznej, forma prawno – organizacyjna jak również rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą o tym że nadawanie numeru regon jest całkowicie bezpłatne. Jest to bardzo ważny numer identyfikacyjny każdego przedsiębiorstwa i dlatego wymagane jest podawanie go na pieczątkach firmowych jak również wszelkich drukach urzędowych. Jednocześnie każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do zgłaszania każdej zmiany związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej do urzędu statystycznego.

Rejestrowanie działalności gospodarczej

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga zarejestrowania jej w odpowiednim urzędzie. Każdy przedsiębiorca powinien wpisać swoją działalność do ewidencji. W tym momencie osoba fizyczna staje się przedsiębiorcą z wszystkimi konsekwencjami. Rejestracja działalności gospodarczej może być przeprowadzona w gminie wówczas przedsiębiorca wypełnia jedynie formularz zgłoszeniowy bowiem w tym przypadku nie wymagane są żadne dokumenty. Rejestracja działalności gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym wymaga złożenia odpowiedniego wniosku przez przedsiębiorcę. Tutaj również nie są wymagane inne dokumenty a we wniosku należy podać wszelkie dane przedsiębiorcy, nazwę przedsiębiorstwa, informacje na temat wspólników, informacje o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, dokładne dane siedziby firmy jak również przedmiot działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Takie wnioski można składać w sądach które prowadzą rejestr działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania przedsiębiorcy.

Style zarządzania przedsiębiorstwem

Każde przedsiębiorstwo wymaga odpowiedniego zarządzania aby mogło się ono rozwijać i skutecznie maksymalizować swój dochód. Dlatego też wyszczególnione zostały style zarządzania przedsiębiorstwem. Trudno jest jednak jednoznacznie wskazać uniwersalny styl zarządzania, nawet w przypadku małego przedsiębiorstwa. Są jednak pewne czynniki które mogą wskazywać wybór konkretnego stylu. Owe czynniki możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich są czynniki sytuacyjne, do których zaliczamy: aktualną sytuację rynkową, branżę w której działa przedsiębiorstwo, tradycję jak również czynniki środowiskowe. Drugą grupę stanowią czynniki zorientowane na kierownika. Do tej grupy zaliczamy cechy osobowości zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe, stopień wykształcenia jak również motywację do prowadzenia firmy. Ostatnią grupę stanowią czynniki zorientowane na podwładnych. W tej grupie znajdą się swoboda działania, stopień utożsamiania się z celami firmy, samodzielność, kwalifikacje jak również doświadczenie zawodowe.

Zarządzanie personelem

W przypadku małego przedsiębiorstwa zarządzaniem personelem zajmuje się właściciel firmy lub księgowy. W przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw konieczne jest stworzenie samodzielnego stanowiska do spraw personalnych. Nawet w przypadku dużych przedsiębiorstw wystarcza jednoosobowy dział personalny. Dział ten powinien w każdym przedsiębiorstwie spełniać dwie podstawowe funkcje. Jedną z nich jest prowadzenie akt osobowych wszystkich pracowników, wysyłanie raportów do Zus-u, organizowanie szkoleń z zakresu BHP, sporządzanie umów o pracę jak również wystawianie świadectw pracy pracownikom. Drugą funkcją działu personalnego w przedsiębiorstwie są działania związane z rekrutacją i selekcją nowych pracowników przegotowywaniem szkoleń dla nich jak również sporządzanie ocen okresowych i opracowywanie systemów motywacyjnych. Osoba pełniąca taką funkcję w przedsiębiorstwie powinna posiadać odpowiednią wiedzę oraz kwalifikacje umożliwiające jej pracę na tym stanowisku i rzetelne wypełnianie swoich obowiązków.

Co to takiego

Warto jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, szczególnie gdy zabieramy się do interesów. Po pierwsze bardzo ważny jest pomysł i szukanie niszy na rynku usług czy też innego rodzaju rzeczy. Jeśli brakuje nam finansów, to dobrym sposobem ich pozyskania są dotacje. Z jednej strony nie wymagają od nas zbyt dużej inwencji. Przykładowo rolnicy mogą się o nie ubiegać od pewnego okresu czasowego, jeśli posiadają określoną ilość ziemi którą uprawiają lub zwierząt. Biznesmeni muszą natomiast przedstawiać plany. Powinna ta się pojawić informacja, na co wydają dotacje. Następnie nie można odchodzić od planu, bo może to skontrolować specjalnie wydelegowany urzędnik. W razie samoistnych zmian lub jawnego oszustwa, jesteśmy zmuszeni oddać całą sumę dotacji. Dzieje się tak także w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zbankrutuje w terminie do jednego roku od pełnoprawnego początku jego działania. Należy więc rozsądnie gospodarować i nie trwonić pieniędzy, bo to przyniesie więcej kłopotów niż zysków. Wszystko trzeba robić z głową.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki. bhp-lex.pl - szkolenia i kursy
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20