Ogólnie o dotacjach

Dotacjami nazywamy kwoty wypłacane ze środków publicznych, które mają charakter jednostronnego świadczenia na rzecz zarówno przedmiotów jak i instytucji spoza sektora publicznego a także pomiędzy różnorodnymi podmiotami tegoż sektora. Przekazane dotacje zobowiązują podmiot do podjęcia pewnych działań czy przedsięwzięć. Warto tu pamiętać, że owe działania nie są świadczeniem dla podmiotu udzielającego dotacji. Dotacje można podzielić na podmiotowe i przedmiotowe. Dotacje przedmiotowe udzielane są wszystkim podmiotom, które wytwarzają pewien rodzaj usług lub towarów. Charakteryzują się wielkością konkretnego podmiotu, jako iloczyn wielkości produkcji dofinansowanego wyrobu. Dotacja przedmiotowa jest instrumentem neutralnym dla producentów, ponieważ państwo wyrównuje firmom straty, jakie wynikły z zablokowanych cen. Dotacje podmiotowe natomiast są z góry kierowane do określonego podmiotu. Takie dotacje przyznawane są w ustawowo określonym zakresie i terminie. Decyzje o przyznaniu takiego dofinansowania mają bardziej skomplikowany charakter niż jest to w przypadku dotacji przedmiotowych. Dofinansowanie przyznawane z budżetu państwa i gminy są tylko małą częścią finansów publicznych.

Etapy uzyskania dotacji

Dotacji nie otrzymuje się z dnia na dzień, najpierw trzeba przejść przez kilka etapów. Pierwszym z nich jest kontakt z doradcą. Organizowane są spotkania z doradcą europejskim, na którym beneficjent dowie się o możliwościach dofinansowania swojej inwestycji z pozyskanych środków z Unii Europejskiej. Zostaje tam również wybrane najlepsze działanie, które umożliwi uzyskać dotacje. Następnym etapem jest przygotowanie wniosku o dotacje oraz odpowiednie załączniki. Zespół doświadczonych specjalistów sporządza odpowiednią dokumentację. Pozwala to znacznie zminimalizować niepotrzebne koszty aplikacyjne. Kolejny etap to podpisanie umowy o dotację. Podstawą do podpisania umowy o dotację jest pozytywnie oceniony wniosek, zarówno pod względem formalnym jak i merytorycznym. Podpisana już umowa jest jednoznaczna z przyznaniem dofinansowania z Unii Europejskiej. Świadczone są także usługi dotyczące ewentualnych negocjacji z instytucją publiczną podczas podpisywania umowy o dotację. Ostatnim etapem jest realizacja inwestycji i wszelkie sprawy z tym związane. Wszystkie inwestycje realizowane są zgodnie z podpisaną wcześniej umową o dofinansowanie.

Unijna biurokracja

Chyba nie ma wątpliwości, że każdy miał okazję zetknąć się z unijną biurokracją. Wbrew wszelkim pozorom jedynie nie pozwala ona na utrudnianie życia przedsiębiorcom i ich przedsiębiorstwom, a sprawia jednocześnie, że staranie się o środki finansowe z unii wydaje się prawie niemożliwe, jednak by zapobiec marnowaniu i niewłaściwemu wydawaniu unijnych pieniędzy na nieefektywne inwestycje. Celem tych wszystkich skomplikowanych procedur jest przede wszystkim wyłonienie najefektywniejszych i najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć. Przedsięwzięcia te na drodze wniosków o dotacje często są powodem wielu błędów i kłopotów w tej kwestii. Nie istnieją żadne statystyki, które mówiłyby o tym, jakie najczęściej błędy popełniają przedsiębiorstwa, natomiast klasyfikacja popełnionego błędu we wniosku o dotacje zazwyczaj jest zbyt „płynna”. Pracownik urzędu powinien zawsze wskazać nam najczęstsze uchybienia pojawiające się we wniosku, ale niestety nie zawsze tak jest. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie wskazówki, które udzielają wszelkie Instytucje Wdrażające można wysunąć wnioski, że najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców to na przykład nie podpisanie wszystkich stron wniosku lub nie ponumerowanie załączników.

Utrudnienia unijne

Utrudnieniami, które pojawiają się od razu po otrzymaniu dotacji to między innymi nakaz utrzymywania zadeklarowanych wskaźników przez pewien określony czas a także konieczność długotrwałego przechowywania dokumentacji. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie spełni wymaganych wariantów, przedsięwzięć to musi wtedy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Czasami powoduje to nawet cofnięcie całej dotacji. Najczęstszym problemem jest jednak wskaźnik, który dotyczy nowych miejsc pracy. Bowiem należy utrzymać daną określoną liczbę nowych miejsc pracy przez wymagany i odgórnie określony okres. Dotacje z wymogiem wieloletniego przechowywania całej dokumentacji to także kwestia cierpliwego nieustającego jej uzupełniania i archiwowania ich w bezpiecznym miejscu, co może trwać nawet do 10 lat, gdyż w każdej chwili firma może spodziewać się jakiejś kontroli, która sprawdza czy posiada wszystkie zebrane dokumenty i czy spełnione są podstawowe wymogi, które jednocześnie są informacją mówiącą o wkładzie wspólnotowym w dany projekt przez przedsiębiorstwo. Wszystkie wady dotacji unijnych jednak nie powinny być przeszkodą do realizacji zaplanowanych działań.

Wady dotacji

Unia Europejska sfinansowała wiele działań na rzecz środowiska, których realizacja przyniosła zarówno wymierne rezultaty firmom, jak na przykład mniejsze opłaty środowiskowe, jak również każdemu obywatelowi z osobna. Dotacje unijne tak jak mają swoje zalety mają również i wady. Pierwszą taką wadą jest zbyt skomplikowana procedura aplikacyjna, polegająca na wypełnieniu formularza, który jest mało zrozumiały dla przeciętnego człowieka i wymaga dużej cierpliwości podczas czytania wielu wytycznych oraz nieustającego śledzenia jak się zmieniają. Z reguły wnioski zawierają mnóstwo specjalistycznego słownictwa, takiego jak np. „koszty kwalifikowane”, „dofinansowanie de minimis” czy „cross-financing”. Kolejnym minusem jest obszerna dokumentacja, którą należy dostarczyć razem z wnioskiem, wiele załączników, po które trzeba udać się do różnych urzędów, a które nie zawsze wydawane są „od ręki” i też trzeba czekać nawet kilka dni. Inny problem to formalna poprawność przy składaniu dokumentacji, bo nawet nie można zapomnieć o numeracji stron i parafowaniu każdej z nich. Kolejną wadą są długie procedury oceny wniosków, czasami trwa to nawet do roku czasu.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki. rolety zewnętrzne antywłamaniowe
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20