Plan marketingowy

Plan marketingowy powinien zawierać zarówno cele marketingowe jak i sposoby ich realizacji. Na początku powinno być wprowadzenie jak również bieżąca sytuacja marketingowa przedsiębiorstwa. Kolejnym punktem w planie marketingowym jest analiza problemów i możliwości. W dalszej kolejności znajdują się cele i strategia marketingowa. Plan marketingowy również musi zawierać prognozę działania a także analizę finansową. Na samym jego końcu powinna znaleźć się kontrola jak również plany awaryjne. Tak powinien wyglądać podstawowy plan marketingowy jednakże w przypadku bardzo dużych firm może on ulegać pewnym modyfikacjom. Wynika to bowiem z faktu, że duże przedsiębiorstwa posiadają dość szeroki asortyment nie rzadko składający się z kilku tysięcy produktów, sprzedawanych na kilku różnych rynkach. W przypadku małych firm plan marketingowy będzie miał zapewne uproszczoną formę bowiem te małe przedsiębiorstwa z reguły posiadają małą ofertę na produkty i usługi. Najważniejsze jednak jest to żeby uświadomić sobie jakie są cele marketingowe przedsiębiorstwa.

Strategia firmy

Określenie strategii bardzo często pojawia się w aspekcie przedsiębiorczości jest to bowiem zespół wszystkich działań jakie są prowadzone przez przedsiębiorcę i dążą do osiągnięcia określonego celu. Można powiedzieć, że jest to długo terminowy plan każdego przedsiębiorstwa. Określenie planu długoterminowego odnosi się do okresu od trzech do dwudziestu lat. Takie długo terminowe plany mają określać rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, sposoby inwestowania kapitału, produkty jakie zamierza wytwarzać przedsiębiorstwo jak również segmenty rynku na których zamierza te produkty sprzedawać. Strategia jest z reguły określana przez przedsiębiorcę lub też kadrę kierowniczą. Kilkunastoletnie strategie dotyczą przede wszystkim asortymentu, obszarów rynku jak również poziomu inwestowania we wszelkiego rodzaju budynki oraz siłę roboczą. Niezbędne jest również dopasowanie planów marketingu do strategii firmy. Celem takich marketingowych planów ma być określenie udziału firmy w rynku zakładanego zysku jak również poziomu sprzedaży.

Czym jest kredyt kupiecki

Kredyt kupiecki jest jednym z wielu źródeł finansowania przedsiębiorstwa który często jest nazywany spontanicznym. Udzielają go dostawcy i odbiorcy jednakże tylko małym firmom. Kredyt od dostawcy powstaje w momencie kiedy zostaje odłożona w czasie płatność za konkretną dostawę towarów lub usług. Bez wątpienia kredytodawcą jest w takim przypadku określony dostawca towarów lub usług natomiast kredytobiorcą jest ich odbiorca a więc małe przedsiębiorstwo. Kredyt od odbiorcy powstaje w chwili, kiedy dokonuje on przedpłaty za konkretne towary lub usługi. Przedpłata płatności polega na tym że klient wpłaca część lub całość pieniędzy za produkt lub usługę. Należy zwrócić uwagę także na fakt, że przedpłata robiona jest w momencie kiedy klient jeszcze nie otrzymał produktu lub usługi. W tym konkretnym przypadku kredytodawcą jest klient a więc odbiorca konkretnego towaru lub usługi a kredytobiorcą dostawca a więc małe przedsiębiorstwo. Kredyt kupiecki jest jednym z lepszych źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa.

Jakie mogą być źródła finansowania

Źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa może być naprawdę bardzo dużo. Podstawowym zawsze są wszelkie zasoby właściciela firmy. Wraz z rozpoczęciem działalności początkowo zebrany kapitał powinien wystarczyć, a w dalszych etapach firma powinna już przynosić zyski. Nierzadko przedsiębiorcy wolą pożyczyć pieniądze na prowadzenie firmy od rodziny lub znajomych, niż udać się po pożyczkę do banku. Kiedy i to nie wystarczy przedsiębiorca musi udać się do banku i zaciągnąć kredyt. W początkowych etapach rozwoju firmy niezbędny będzie biznes plan, w dalszych etapach rozwoju przedsiębiorstwa pożyczki nie wymagają jego przedstawienia. Jeśli chodzi o kapitał na technologie i sprzęt, to przedsiębiorca może zdecydować się na leasing. Ostatnim źródłem finansowania przedsiębiorstwa może być tak zwany rynek kapitałowy, a więc wypuszczenie do obrotu akcji lub obligacji. Z ich sprzedaży firma uzyskuje pieniądze, które może przeznaczyć na rozwój technologii, oferty asortymentowej lub poszerzenie udziału w rynku.

Franchising formą współpracy

Franchising jest swoistym systemem sprzedaży towarów lub usług. Polega on na współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami. Współpraca ta powinna być ścisła i ciągła a przedsiębiorstwa powinny być prawnie i finansowo odrębne jak również niezależne. W tym systemie wyróżniamy franchisodawcę i franchisobiorcę. Franchisodawca daje prawo do wykorzystywania swojego znaku handlowego konkretnych metod prowadzenia działalności gospodarczej, wszelkiej wiedzy technicznej, praw własności zarówno intelektualnej i jak przemysłowej jak również korzystania z technicznej pomocy, renomy firmy i pomocy organizacyjnej. W zamian za to franchisobiorca zobowiązuje się do świadczeń finansowych w sposób bezpośredni lub pośredni. Można powiedzieć że współpraca ta polega na wykorzystaniu opatentowanych metod i technik produkcji towarów lub usług w zamian za korzyści finansowe. Doskonałym przykładem takiej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami jest sieć restauracji McDonalds lub E’Leclerc które mają swoje punkty w całym kraju i na całym świecie.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki.
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20