Archive for the ‘ekonomia’ Category

Budowa strategii

Budowa strategii jest procesem, który jest dość skomplikowany. Jednakże jest on takim elementem zarządzania przedsiębiorstwem, bez którego nie można się obejść. Budowanie strategii firmy polega na analizowaniu wszelkich aspektów jej działalności. Konieczna jest zatem wnikliwa obserwacja otoczenia w którym przedsiębiorstwo funkcjonuje. Tym bardziej jest to ważne jeśli chodzi o małe firmy zarządzane przez jedną lub dwie osoby. Bez wątpienia budowa strategii znacząco wpływa na zwiększenie jej szans przy uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej na rynku. Jednocześnie znacząco ułatwia ona rozwój przedsiębiorstwa chodź wcale nie jest to gwarantowane. Błędne jest założenie że najmniejsze przedsiębiorstwa nie posiadają strategii działania. Jeśli jest tak faktycznie to niewątpliwie jest to powód hamujący rozwój przedsiębiorstwa a najczęściej prowadzący do jego likwidacji. Bez względu na wielkość firmy konieczne jest opracowanie szczegółowej strategii działania, która pozwoli na dążenie do określonego celu.

Czynniki sukcesu i niepowodzenia

Każda firma przechodzi przez kolejne etapy swojego rozwoju. Wiele jest takich czynników które wpływają na rozwój firmy i przechodzenie jej przez kolejne etapy. Mogą one przyspieszać jej rozwój lub też skutecznie go hamować. Mogą także doprowadzić przedsiębiorstwo do bankructwa. W śród czynników działających na przedsiębiorstwo są: zasoby finansowe w tym również zdolność kredytowa, zasoby ludzkie a więc ilość pracowników zatrudnionych i wszelkie ich kwalifikacje, system zarządzania oraz zasoby biznesowe. Współpraca z dostawcami i odbiorcami, udział firmy w rynku a także kanały dystrybucji. Wyróżniamy również cztery czynniki które są ściśle powiązane z przedsiębiorcą. Do nich możemy zaliczyć zdolności operacyjne, kierowniczy i strategiczne przedsiębiorcy jak również jego cele własne. Wszystkie te czynniki wpływają na przedsiębiorstwo w poszczególnych jego fazach rozwoju jak również z różnym natężeniem. Mogą one w równej mierze pomagać jak tę szkodzić przedsiębiorstwu.

Liniowa struktura organizacyjna

Struktura liniowa polega na tym że w danym przedsiębiorstwie każdy pracownik podlega pod jednego kierownika. Swoistą własnością takiej struktury organizacyjnej jest dość wysoki stopień scentralizowania uprawnień decyzyjnych. Zatem kierownicy powinni posiadać odpowiednio dużą wiedzę a pracownicy powinni być zdyscyplinowani. Zaletę takiej struktury w przedsiębiorstwie jest fakt że prawa i obowiązki są jasno określone. Wszelkie działania mogą być na bieżąco kontrolowane a decyzje są podejmowane w krótkim czasie. Kierownik może szybko reagować w sytuacjach kryzysowych i ma bezpośredni kontakt ze swoimi podwładnymi. Struktura liniowa posiada również wady do których zaliczamy brak specjalizacji, skłonność do biurokracji, długą drogę przepływu informacji jak również scentralizowanie uprawnień decyzyjnych. W przypadku liniowej struktury organizacyjnej można również spodziewać się elastyczności na niskim poziomie w przypadku reagowania na zachodzące w przedsiębiorstwie zmiany. Co z kolei można zaliczyć do jej wad.

Przedsiębiorstwo funkcjonujące w dobrze rozwiniętej gospodarce rynkowej

Każde przedsiębiorstwo funkcjonujące w dobrze rozwiniętej gospodarce rynkowej powinno być przede wszystkim dobrze zorganizowane. Nie można również zapominać o tym jak ważne jest umiejętne zarządzanie nim. Powinno ono posiadać długofalowe plany jak również aktualne informacje z rynku o pojawiających się nowych tendencjach i potrzebach klientów. Nie ulega wątpliwości że każde przedsiębiorstwo może osiągnąć sukces jeśli będzie ono posiadało indywidualne podejście do każdego klienta. Na takich wyjątkowych relacjach zależy każdej firmie. Dlatego dba ona o jakość swoich produktów a także oferuje usługi posprzedażowe. Aby było to możliwe konieczna jest ciągła obserwacja i analiza rynku, analiza konkurencji, jak również odpowiednia wiedza. Już nawet średnie przedsiębiorstwa doceniły to że doświadczony menedżer stanowi określoną wartość dla firmy. Ten specjalista potrafi odpowiednio ukierunkować działania przedsiębiorstwa jak również odpowiednio zmotywować do pracy pracowników aby wszyscy razem pracowali na sukces firmy.

Zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej

Nie ulega wątpliwości że funkcjonalna struktura organizacyjna, jest znacznie bardziej efektywna niż liniowa struktura przedsiębiorstwa. Do jej zalet można przede wszystkim zaliczyć kompetencję jednostek decyzyjnych bowiem są one poparte ich fachową wiedzą. Informacja ma krótką drogę do pokonania a więc i decyzje są podejmowane szybko. A więc i następuje szybka jest również reakcja na zachodzące zmiany, nie ma zagrożenia nadmiernej biurokracji a najważniejszą rolę odgrywa specjalistyczna wiedza a nie pozycja w hierarchii firmy. Wadami struktury funkcjonalnej są: możliwe konflikty jeśli chodzi o ważność realizacji zadań. Jak również swoista niepewność zarówno u podwładnych jak i przełożonych. Kilku kierowników może jednocześnie wydawać polecenia podwładnym więc trudno jest wyciągać odpowiedzialność w odniesieniu do wydawanych decyzji. Takie krzyżowanie się zadań i poleceń może również być powodem do zamieszania wśród podwładnych jak również może powodować konflikty pomiędzy poszczególnymi kierownikami.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki.
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20