Archive for the ‘ekonomia’ Category

Czym zajmuje się ZUS

ZUS jest odpowiedzialną placówką za nasze pieniądze, jakie trafiają do niego na nasze składki emerytalne. Dzięki takiej placówce, możemy dość łatwo i szybko pozyskać informacje jakie nas dręczą. Jednak nie zawsze urzędnicy, którzy tam pracują dają nam taką możliwość. ZUS jest w Polsce jedyną taką placówką, jaka zajmuje się tak długo naszymi emeryturami. Teraz jego praca jest znacznie bardziej usprawniona niż w poprzednich latach. ZUS jako placówka, ma przed sobą zadania. Jej zadaniami jest głównie, pozyskiwanie wniosków o emerytury. Dodatkowo to właśnie oni rozpatrują nasze wnioski o emeryturę, przy czym rozpatrują też te w których należy podjąć pewne działania. Mowa tutaj o osobach, które chcą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Jednakże, że ZUS wielokrotnie nie przyznawał emerytur, nawet tym którym się ona należała. Łamał prawo, przez co został wielokrotnie ukarany. Mamy nadzieję, że przepisy jakie są w ZUS. Mowa tutaj o przepisach, iż pieniądze zmarłej osoby przepadają. Tutaj ZUS powinien, dostosować te przepisy do ludzi.

Ciągłe zmiany przepisów związanych z emeryturami

W ostatnich latach ciągle spotykamy się ze zmianami przepisów odnośnie emerytur. Ludzie przechodzący na emerytury, nawet nie są poinformowani ani nawet nie mają pojęcia jakie są aktualne przepisy. Muszą sami na własną rękę pozyskiwać, a przede wszystkim informacje dotyczące aktualnych przepisów. W tym bardzo dużo pomagała gazeta wyborcza, w której często zawierano spis nowych przepisów odnośnie emerytur. GAZETA WYBORCZA takimi krokami, uświadomiła nowych przeszłym emerytom jak ciężko jest je pozyskać. A co więcej, jak dużo potrzeba dokumentów i czasu na pozyskanie swojej emerytury. W takich wypadkach najlepiej skierować się po pomoc, która ma aktualna wiedzę na przepisy z emerytur. Dodatkowo jest po prostu, zapytać się prawnika co i jak należy postępować podczas pozyskiwania takiej emerytury. Wielu ludzi podejmuje takie kroki, jednak nie wszystkich stać na prawnika by pozyskać odpowiednie informacje. Tutaj dla Państwa z opresją, przychodzą osoby z for internetowych. Dzięki nim, mogą poznać Państwo dużo darmowych informacji od znających się na tym osób.

Zmiana systemu emerytalnego

Z końcem roku 2010 rząd oznajmił planowane zmiany w systemie emerytalnym, które mają obowiązywać za kilkanaście miesięcy. Składka oddawana do Otwartych Funduszy Emerytalnych zostanie zredukowana o dwie trzecie. Zamiast obecnych 7,3 proc. wynagrodzenia pracownika, OFE będą otrzymywały tylko 2,3 proc. Łatwo się domyśleć, że emerytura wypłacana z OFE przy tak niskiej składce miesięcznej nie będzie imponująca. Reszta sumy ze składki trafi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mają być według rządu odkładane na szczególnie do tego przygotowanych kontach w ZUS, który przejmie rolę II filaru. Czy w takiej sytuacji będziemy zmuszeni do tworzenia dodatkowych oszczędności na emeryturę.

Wysokość składek

To jakie będziemy płacić składki, zależy od nas. Znamy jednak minimalne składki, jakie obowiązują wszystkich. Mowa tutaj o składkach na ubezpieczenie zdrowotne czy na fundusz pracy. Dodatkowo dochodzi do tego na ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie zdrowotne dla 1 i 2 wynosi minimum 215,35 złotego, zaś składka na fundusz pracy dla 2 min. 46,94 złotego. Wiemy również iż minimalne wynagrodzenie na 2009 rok wynosić ma 1276,00 złotego. Składka na ubezpieczenie wypadkowe dla 1 i 2 wynosi od 0,67% do 3,6%. Minimalne stawki z jakimi możemy spotykać się na ub. Emerytalne, rentowe czy chorobowe są zróżnicowane. Bowiem przy 30% wynosi 107,07 złotego, zaś 60% wynosi aż 535,85 złotego. Jest to dość ciężki chleb do przegryzienia dla wielu osób, tylko takie jest prawo i trzeba się do niego stosować. W przyszłości liczymy, że składki będą mniejsze i do tego minimalne wynagrodzenie 1500,00 złotych miesięcznie. Czekamy z niecierpliwością, aż nadejdą takie czasy gdy wszyscy pracujący będą należeć do średniego poziomu zarabiających osób w Europie.

Wysokość emerytury

Obliczenie emerytury nie jest tak ciężkie jak mogło by się wydawać, bowiem wielu z nas może sobie ją obliczyć grosz do grosza. Aby uzyskać informację na temat wysokości swojej emerytury, musi wpierw udowodnić czas ubezpieczeniowy. Wiedzieć ile wynosi nasza kwota bazowa, od której obliczymy procent jaki się nam należy. W takich sprawach warto poprosić o pomoc, na forach internetowych na której wielu ludzi udziela swoją pomoc za darmo. Od 01 marca 2006 roku, najniższa emerytura wynosi 597,46 zł. Jest to bardzo niska kwota, ale obowiązujące ją osoby musiały mieć bardzo niskie składki. Wiemy, że ZUS oblicza każdemu emerytury wobec takiego samego diagramu. Jednak dla wielu z nich jest nie jasne, jak została wyliczona jego. Może poprosić urzędników o pełne zestawienie jego obliczeń, które pokażą mu jak wygląda obliczanie takich emerytur. ZUS jednak niechętnie, wyciąga rękę do takich osób. Przez co wstrzymuje wykaz, obliczeń jego emerytur. W sieci internetowej, znajdą Państwo dokładne diagramy do wyliczenia własnej emerytury.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki. https://www.czasnabuty.pl/product-pol-46890-POLBUTY-MESKIE-BROGSY.html
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20