Archive for the ‘ekonomia’ Category

Dotacje dla firm

Ogromne fundusze przyznane na podstawie różnych programów operacyjnych mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój nowych przedsiębiorstw a także poprawę ich konkurencyjności na polskim rynku lokalnym oraz zagranicznym. Uzyskując pieniądze z Unii, przedstawiciel firmy może zakupić nowy sprzęt, który usprawni produkcję, może zastosować innowacyjne technologie lub zorganizować szkolenia dla pracowników. Mimo wszystko warto zwrócić również uwagę na dotacje, które przeznaczane są dla firm nowo powstałych i dopiero wchodzących na rynek, pozwalając im rozwijać swoje horyzonty znacznie szybciej i zbudować markę, która będzie rozpoznawalna przez większość ludzi. Dotacje unijne mobilizują firmy do myślenia perspektywicznego a przede wszystkim szczegółowego planowania rozwoju, co w efekcie przekłada się na coraz to bardziej efektywne wykorzystanie posiadanych środków. Bez wkładu wspólnotowego duży procent przedsiębiorstw nie zdecydowałoby się nigdy na realizację inwestycji, które przeważnie zawsze w późniejszym czasie jak się okazuje, że były kluczowym krokiem dla ich dalszego rozwoju. Unia Europejska wspiera także działania, które maja na celu ochronę środowiska oraz wyrównywanie szans dostępu do pracy.

Inne źródła dofinansowania

Dofinansowanie na otwarcie własnej działalności gospodarczej czy nowej inwestycji można także uzyskać ze środków Funduszu Pracy, z którego pieniądze przeznaczone są na dotacje przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy w wysokości do około 20000zł. Osoby niepełnosprawne mogą również starać się o uzyskanie dotacji, i dla takich ludzi dotacje wynoszą maksymalnie do około 48000zł, ale dotacje ze środków Peron rzadko są przyznawane w maksymalnej wysokości, dlatego warto o tym pamiętać, aby nie liczyć na najwyższą sumę dofinansowania i by się nie rozczarować. Jest również wiele innych okazjonalnych projektów i konkursów, w ramach, których wsparcie finansowe przyznawane jest dla startujących w nich firmach czy jednostkach. Decyzji nie uzyskuje się od razu, całość procesu może trwać od jednego miesiąca do kilku a nawet pół roku i ponad pół roku. Warto o tym pamiętać i być przygotowanym na to wszystko, na cierpliwe czekanie, warto również mieć tak zwany plan awaryjny na wszelki wypadek, gdyby okazało się, że możliwość otwarcia działalności przesunie się w czasie niż pierwotnie było to zaplanowane. Nie należy jednak zapominać, że, mimo iż na dofinansowanie każdy ma szanse, lecz nie każdy je otrzyma.

Informacje ogólne

Program, z którego beneficjent będzie mógł skorzystać na drodze dofinansowania zależy od wielu aspektów, miedzy innymi chodzi tu o teraźniejszą sytuację beneficjenta, jego wieku i statusu, ale także od miejsca realizacji inwestycji. Często wymagany jest wkład własny, lecz nie zawsze, ponieważ istnieją dotacje gdzie nie jest to konieczne. Natomiast, jeśli jest taka potrzeba to wysokość wkładu własnego jest uzależniona od programu unijnego, w ramach, którego osoba składająca wniosek o dotacje będzie brała udział. Z chwilą otrzymania pozytywnej decyzji o otrzymaniu dotacji można od razu dostać pieniądze. Dotacje o większej sumie pieniężnej przyznawane są na zasadzie refundacji. Działa to tak, że najpierw trzeba wyłożyć własne pieniądze a dopiero później następuje częściowa ich refundacja. Termin składania wniosków do właściwego organu zawsze jest wyznaczony. Przeważnie nabory organizowane są tylko raz w roku, więc jeśli ktoś nie zdąży złożyć wszystkich potrzebnych dokumentów w wyznaczonym terminie to następną szansę będzie miał dopiero za rok. To gdzie i kiedy można starać się o dofinansowanie, zależy od regionu, w którym zamieszkuje beneficjent i w którym zamierza się o to starać.

Kapitał ludzki

Największe fundusze europejskie przeznaczane są na rozwój kapitału ludzkiego. Pod tym określeniem dotowane jest zarówno tworzenie nowych miejsc pacy, otwieranie własnej firmy, rozwój innowacyjnych pomysłów, jak i szkolenie własnego personelu. Fundusze podzielone są na poszczególne województwa, przy czym najwięcej środków przyznawanych jest tam, gdzie stopa bezrobocia jest najwyższa. Kapitał ludzki bowiem ma za zadanie aktywnie przeciwdziałać bezrobociu. Oznacza to, że jeśli posiadamy firmę w Warszawie, to nie możemy korzystać z funduszy przeznaczonych na województwo warmińsko – mazurskie, czy podkarpackie, chyba, że właśnie tam zarejestrujemy firmę, pod którą o dane fundusze chcemy się ubiegać. Podobnie jest z uzyskaniem funduszy na nowe miejsca pracy, bądź szkolenia dla własnych pracowników. Warunkiem otrzymania takich funduszy, jest posiadanie miejsca zamieszkania w województwie, gdzie przyznawane są fundusze. Z kapitału ludzkiego możemy otrzymywać cyklicznie dotacje. Po każdym ukończonym projekcie, możemy bowiem złożyć ponownie wniosek o nowe dofinansowania.

Dotacje na firmę

Nie należy nigdy rejestrować nowo otwartej firmy zanim osoba pragnąca otworzyć własny biznes nie zorientowała się, z jakich konkretnie programów może korzystać. Istnieje wiele programów służących, jako pomoc przeznaczonych dla tych osób, które myślą o założeniu działalności gospodarczej, ale jeszcze nie mają jej zarejestrowanej. W przypadku, gdy beneficjent najpierw założy własną firmę a dopiero później złoży wiosek o dotacje to może być już za późno i ominie go wspaniała okazja do zdobycia dodatkowych pieniędzy. I dlatego właśnie należy pomyśleć o dotacji jeszcze przed zarejestrowaniem własnej działalności. Jeśli beneficjent myśli o kwocie do 40-50 tys. Zł to powinien wstrzymać się z założeniem firmy do momentu otrzymania decyzji dotyczącej dotacji, natomiast, jeśli mowa jest o kwocie powyżej 100 tys. Zł to w większości przypadków założenie firmy mimo wszystko będzie niezbędne. Każdy ma szansę na dotacje, ale wszystko zależy od programu unijnego, w którym beneficjent weźmie udział oraz biznes planu przedsięwzięcia, na które to dofinansowanie ma być przyznane. Unia Europejska zarówno wspiera początkujących przedsiębiorców, ale jednocześnie stawia im określone warunki.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki. eprawohub.pl/kategoria-produktu/biznes/ Elektroniczna faktura
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20