Archive for the ‘ekonomia’ Category

ZUS grozi wstrzymaniem emerytur

Jak podają media, ZUS a Rząd ma poważne problemy. Bowiem Państwo ma zamiar przejąć władzę nad tą placówką. Tutaj jednak ZUS odgraża się, że wszelkie przejęcia ich placówek będą udaremnione. Nikt ani nic nie może bowiem, przejąć nad nimi władzy. Jednakże Rząd Rzeczpospolitej Polski, to organ władzy. Przepisy mogą zmieniać, na podstawie głosowań. Przy czym przepisy związane przejęcia tej placówki, mogą również zmienić. ZUS odpowiedział, że gdyby Państwo wyciągnęło do nich ręce. Po prostu wstrzymają wypłaty emerytur dla swoich podopiecznych, którymi się zajmują. Tutaj Rząd zapowiada, że nie mają oni żadnych praw by tego uczynić. A taki krok mógłby się jedynie przyczynić, do przejęcia nad nią władzy przez nieumyślne kierowanie tą placówką. Dyrektorowie ZUS nie obawiają się jednak Rządu, bo mają twarde podłoże. Od dawna była to samodzielna placówka, w której nikt wcześniej nie sprawował władzy sam. A przede wszystkim, Państwo nie położyło na niej swojej ręki. Jednak lata się zmieniają, Rząd rośnie w siłę a ZUS?

Wiek emerytalny

Od jakiegoś czasu lata emerytury dla większości ludzi zostały zmniejszone, kobiety mają 55 lat a faceci 60. Parę lat temu wyglądało to inaczej, 60 lat kobiety a 65 mężczyźni. Po tych zmianach, Polska stała się krajem w którym ten poziom jest w Europie prawie najniższy. Przez co Polacy stają się krajem, w którym okres przejściowy na emerytury jest najniższy. W niektórych krajach sięga on nawet 70 lat, dla mężczyzn. Jednak Polacy nie zwracają wcale na to uwagi, dążą oni nawet do niższego poziomu lat aby przejść na emeryturę. Inne kraje patrząc na naszą gospodarkę, wcale się nie chcą wypowiadać na ten temat. Zamiast się rozwijać i iść do przodu, po prostu cofamy się lub stopujemy. W niektórych wypadkach, jesteśmy paręset lat za naszymi sąsiadami. Wielu analityków twierdzi, że lata pracy w Polsce są za niskie. Na pewno nie pomoże to naszej gospodarce, a przede wszystkim nie wzmocni naszego rynku pracy. Polacy jednak nie zamierzają słuchać opinii innych krajów, a już na pewno nie opinii paru analityków.

Stawka w ZUS

Stawki w ZUS są ukazane dość konkretnie, nie można od nich odchodzić i dla każdego są takie same. Wszystko zależy jednak od naszego wynagrodzenia, ale liczy się one tak samo. Aby jednak móc obliczyć swoją stawkę w ZUS, trzeba znać nasze całe dochody. Dodatkowo jaką kwotę odprowadzana jest na ubezpieczenie zdrowotne. Gdy tylko poznamy te czynniki, łatwo będzie nam obliczyć naszą składkę. Przy kwocie minimalnej wynosi ona 30% – 107,07 zł, jednak przy składkach przeciętnego wynagrodzenia ok. 60% w kwocie 535,85 zł. To nie wszystko, bowiem składki na ubezpieczenie, wynoszą dla 1 i 2 ok. 215,35 złotych. W te kwoty wchodzą również składki na fundusz pracy ok. 46,94 zł.. Wiemy iż dzięki takim składom możemy ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, który od 1 marca do 31 maja 2009 roku wynosił ok. 6193,10 złotego. Pewne jest jednak to iż renta socjalna wynosi 567,08 złotego, zaś świadczenie przedemerytalne 804,02 złotego. Tych kwot jest dość dużo, można śmiało powiedzieć że aż 80% pieniędzy idzie na podatki. Bo taka jest szczera prawda.

Kobieta wygrywa sprawę w Strasburgu

Ostatnie doniesienia jakie przyniosły nam media ze Strasburga są zadziwiające, kobiecie której po 2 latach odebrano prawo do zasiłku przedemerytalnego. Wygrała sprawę o pozbawienie jej środków do życia, nawet podczas tego jak ZUS miał do tego prawo. Jednak sąd najwyższy w Strasburgu patrzył tutaj na inne elementy, jej ciężki stan zdrowia oraz rodzina. Sugeruje się tym iż, jest ona tylko człowiekiem. A nie uzyskanie odpowiedniej ilości lat do przepracowania nie jest jej winą, zamknięty został bowiem zakład w którym pracowała. Kobieta mają tak wysoki wiek, ma duże kłopoty na znalezienie pracy. Składki przez cały czas pokrywała, brakowało jej 6 lat do przepracowania pełnego okresu. Jednak dostała ona zasiłek przedemerytalny, po którym obowiązywało ją w dalszych latach prawo do pełnej emerytury. Dzięki temu wyrokowi, ZUS został nałożony karą 60 tysięcy złotych + ciągłemu nakładowi zasiłku przedemerytalnego jak i w przyszłych latach emerytury. Jednak są na tym świecie, ludzie którzy potrafią dostrzec zapotrzebowanie potrzebujących.

Przyszłe lata ZUS-u pod znakiem zapytania

ZUS obawia się, że jego lata są policzone. Państwo zapowiada nowy system emerytur w Polsce, oczywiście wszystkie osoby korzystające z aktualnego będą one nadal z niego korzystać. W przyszłych latach, jednak ma zostać nowy tryb. Ma on podobnie mieć przepisy, które nie zawiera aktualny system. Mają zostać wprowadzone funkcje, pełnych wypłat jakie mogą należeć się na emerytury. Dodatkowo pieniądze zostaną wypłacane najbliższym, gdy osoba jakiej przyznawane miały renty zmarły. W tej uwadze wzięto pod uwagę również, punkty w którym nie każdy musi korzystać z tych usług. Wiele osób zmuszanych jest to korzystania z takiego punktu rozliczeń, jednak już teraz nowy tryb jaki ma wprowadzić w Państwie. Nie będzie on przymusowy, zrezygnować będzie mógł każdy ze składek w swoich przyszłych pracach. Da to możliwość dla wielu osób, samemu oszczędzać pieniądze. Mamy nadzieję jednak, że system nie okaże się dla wielu osób przeszkodą w życiu. Wiemy przecież, że prawie całe społeczeństwo objęte jest tym programem ZUS. Mowa tutaj o naszej populacji, która dąży by uzyskać własne emerytury.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki. nauka pływania ursynów
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20