Archive for the ‘ekonomia’ Category

Projekt rządu wobec emerytur

Obecnie wiele się dzieje w rządzie, jeżeli zaś chodzi o projekt rządu wobec emerytur to nic dobrego on dla tej grupy społeczeństwa nie wróży. Jak wiadomo, premier Donald Tusk przygotował całą reformę emerytalną, która między innymi ma wprowadzić wiek emerytalny dla społeczeństwa – 67 lat. Obecnie jest również rozpatrywany wniosek o obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do lat 64-65. mimo licznych protestów PSL wobec wchodzącej ustawy o wieku emerytalnym 67 lat, wszystko wskazuje, że zostanie on przez rząd przyjęty. Jak wiemy wciąż mamy na rynku pracy dość niestabilną sytuację, jak mówi wicepremier Waldemar Pawlak, który jak najbardziej jest przeciwny wprowadzeniu nowych reform, jednak rząd Donalda Tuska zdaje się być głuchy na wszelkie protesty. Jeżeli cała ustawa dojdzie do skutku, może się okazać że jeszcze mniejsza część społeczeństwa będzie pobierała świadczenia emerytalne, albowiem jak wiadomo nikły procent społeczeństwa dożywa lat 67. mimo iż coraz większa część społeczeństwa dożywa wieku emerytalnego, jak wynosi obecnie 65 lat dla obu płci, to każdy Polak może to potwierdzić, że praca w tym wieku nie jest zawsze możliwa. Obecnie jedynie mogłyby zostać wprowadzone poprawki do ustawy, służące głównie kobietom, które miałyby prawo ubiegać się do obniżenia wieku emerytalnego, jak również istniałyby udogodnienia dla osób posiadających potomstwo, dla których to rząd Donalda Tuska proponuje wyższe emerytury.

Trzeba samodzielnie odkładać pieniądze

Niestety, dokąd Polacy nie zrozumieją, że muszą samodzielnie odkładać pieniądze na swoją emeryturę, dotąd będą musieli się martwić jak na emeryturze przeżyć „do pierwszego”. Ci, którzy chcą mieć te zmartwienie z głowy, powinni skorzystać z jednej z kilku możliwości, jakie daje im III filar. O ile wszak I filar stanowi ZUS, a II – OFE, o tyle w ramach trzeciego filaru można skorzystać z Indywidualnych Kont Emerytalnych, Pracowniczych Programów Emerytalnych, Indywidualnego Rynku Inwestycyjnego bądź też Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Co prawda, ostatnie rozwiązanie zacznie obowiązywać dopiero od 2012 roku, nie mniej jednak warto już teraz zapoznać się z jego założeniami. Mimo iż jest to nowatorska forma dobrowolnego oszczędzania, to naprawdę warto się jej przyjrzeć nieco bliżej.
Reasumując: sytuacja obecnych i przyszłych emerytów nie jest najlepsza, o czym świadczą niemal głodowe świadczenia. Sytuacje, iż ktoś otrzymuje 1100 zł po ponad 30 latach pracy, niestety nie należą do rzadkości. Z tego też względu warto samemu zadbać o swoją przyszłą emeryturę. Wydaje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest po prostu oszczędzanie i odkładanie pieniędzy na specjalnych kontach emerytalnych. Ich wybór jest całkiem spory.

Emerytury w Polsce – obecna sytuacja

Media straszą niewypłacalnością ZUS-u, politycy przerzucają się coraz bardziej absurdalnymi pomysłami. Nic więc dziwnego, że w Polsce nie ma chyba takiej osoby, która w obecnej sytuacji ekonomicznej, nie drżałaby o swoją emeryturę. Czy są to słuszne obawy? Nie da się ukryć, że sytuacja nie jest ciekawa. Wydatki na emerytury i renty stanowią bardzo dużą część wydatków w sektorze publicznym. W sytuacji dużego obciążenia budżetu oraz kiepskiej kondycji finansowej, koniecznym stało się wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym. Tym samym rząd zaproponował przesunięcie części składki wpłacanej do niedawna do Otwartych Funduszy Emerytalnych na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak o ile takie rozwiązanie pozwoli choć na chwilę i w niewielkim stopniu odetchnąć budżetowi państwa, o tyle dla przyszłych emerytów może to być bardzo złe rozwiązanie. Trudno wszak przewidzieć jak ZUS będzie obracał/inwestował naszymi pieniędzmi.
Niepokojący jest również fakt, iż aktualnie emerytury wypłacane z ZUS i OFE stanowią maksymalnie 30% wysokości ostatniej pensji. To zatrważająco mało!

Emerytury

Temat emerytury dla wielu osób nie jest ciekawy, wielu Polaków nawet gdy należy im się emerytura. Obawia się, że ZUS im jej nie przyzna. Jest to wszystko spowodowane, jak media nagłaśniały sprawy w których ZUS łamał prawo. Przez co temat emerytury, nie wróży tak naprawdę nic pozytywnego w mediach. Wielu Polaków chciało by w ogóle uniknąć konfrontacji z tym urzędem, jednak jest to nierozłączny element do przyznania nam emerytury. Co roku opinia na temat ZUS-u się poprawia, jednak nigdy nie otrzyma pozytywnej opinii. Zbyt wiele razy były wstrzymywane przez nich emerytury, osobom które się one należały. Emeryturę jest dość ciężko otrzymać, do tego odpowiedni wiek pracy i odpowiedni okres przepracowania lat pracy. Przyszłe lata, mają zmienić podejście do naszych funduszy emerytalnych. Dzięki czemu ludzie nabiorą większego zaufania do wszystkich placówek, w których mamy się ubiegać o emerytury. Tak więc, czekamy jak będzie wyglądała nasza przyszłość pod tym względem. Czy tak naprawdę ludzie, po raz kolejny będą musieli obawiać się o swoje emerytury.

Powstawanie przedsiębiorstwa

Powstawanie przedsiębiorstwa jest pierwszą fazą jego rozwoju. Na samym początku każde przedsiębiorstwo jest małe i bardzo proste w swojej organizacji. Z reguły również jest ono zarządzane przez jedną osobę. Nietrudno jest się domyślić że zazwyczaj jest to właściciel firmy. W tych początkowych etapach ta jedna osoba ustala cele firmy zasady jej funkcjonowania jak również zatrudnia kontroluje i poddaje ocenie swój personel. Już w tym momencie ustalona zostaje strategia firmy chodź jest ona niezwykle prosta i zakłada jedynie pojawienie się na wybranym rynku. Jeśli pojawi się szansa i zostanie ona umiejętnie wykorzystana to ta niewielka firma może zdobyć większą liczbę klientów którzy w szybkim czasie obdarzą zaufaniem produkty przez nią oferowane. Jeśli takowa szansa się nie pojawi lub nie zostanie wykorzystana można spodziewać się rychłego końca. Wówczas właścicielowi pozostaną dwa wyjścia jednym z nich jest sprzedaż firmy a drugim likwidacja. I w jednym i w drugim przypadku będzie to porażka dla samego właściciela.

Szukaj

Ankieta

  Za jakie pieniądze kupiłeś swoje mieszkanie?

  • Wziąłem kredyt w banku
  • Odłożyłem z wynagrodzenia
  • Pożyczyłem od rodziny
  • Wynajmuję mieszkanie
  • Mieszkam z rodzicami

  Zobacz wyniki

W dzisiejszych czasach, bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy studenci powinni zaciągać kredyty. Wielu z nich waha się, ponieważ są świadomi, iż nie będą mieli z czego spłacać kredytów. Tymczasem, niektóre banki wysuwają ofertę także dla młodzieży uczącej się, by miały możliwość wykupienia mieszkań (kredyty hipoteczne czy kredyty mieszkaniowe), opłacenia kursów za prawo jazdy czy też kupna wymarzonego samochodu. Niektórzy studenci decydują się jednocześnie na pracę, dzięki czemu mają z czego spłacać raty kredytowe, nawet jeśli są nieco wyższe. Jeśli natomiast studenci decydują się na studia dzienne powinny się liczyć z tym, iż muszą mieć wiarygodnego poręczyciela, w razie ewentualnych problemów finansowych. Mogą być to rodzice czy współmałżonek, a nawet przyjaciel czy przyjaciółka, którzy zgodzą się podpisać odpowiednie papiery. Okazuje się zatem, że także młody człowiek mający status studenta powinien nastawić się na możliwość udzielenia mu kredytu np. kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy. Nie musi się bać, że nie zarabiając wiele nie będzie miał jak spłacić pożyczki, ponieważ bank zaproponuje z pewnością wygodne warunki.
ekonomia raty kredytowe codzienne dzialanie w ekonomii zyski jakie daje nam ekonomia zus ukarany za wstrzymanie emerytury zus sie rozbudowuje v 2 wykaz ekonomia czym zajmuje sie zus ciagle zmiany przepisow zwiazanych z emeryturami zmiana systemu emerytalnego wysokosc skladek wysokosc emerytury v 3 wykaz ekonomia v 2 zus grozi wstrzymaniem emerytur wiek emerytalny stawka w zus kobieta wygrywa sprawe w strasburgu przyszle lata zus u pod znakiem zapytania v 4 wykaz ekonomia v 3 czy zus ma prawo wstrzymac emerytury ludzie obawiaja sie o swoje emerytury nowelizacja ustawy w sejmie lata zus u ciezkie lata pracy a emerytura v 5 wykaz ekonomia v 4 komu naleza sie emerytury kobiety i nizszy poziom do emerytur ile lat przepracowac by ubiegac sie o emeryture emerytury staja sie nie modne sytuacja emerytow v 6 wykaz ekonomia v 5 projekt rzadu wobec emerytur trzeba samodzielnie odkladac pieniadze emerytury w polsce obecna sytuacja emerytury powstawanie przedsiebiorstwa v 7 wykaz ekonomia v 6 analiza swot marketingowe badania ceny badania produktu partycypacyjny styl zarzadzania autokratyczny styl zarzadzania v 8 wykaz ekonomia v 7 plan marketingowy strategia firmy czym jest kredyt kupiecki jakie moga byc zrodla finansowania franchising forma wspolpracy v 9 wykaz ekonomia v 8 kredyty bankowe struktura planu finansowego plan finansowy i jego elementy badania promocji marketingowych badania dystrybucji v 10 wykaz ekonomia v 9 budowa strategii czynniki sukcesu i niepowodzenia liniowa struktura organizacyjna przedsiebiorstwo funkcjonujace w dobrze rozwinietej gospodarce rynkowej zalety i wady funkcjonalnej struktury organizacyjnej v 11 wykaz ekonomia v 10 funkcjonalna struktura organizacyjna zrodla finansowania przedsiebiorstw paternalistyczny styl zarzadzania analiza progu zysku prognostyczny rachunek zyskow i strat v 12 wykaz ekonomia v 11 zgloszenie dzialalnosci gospodarczej do urzedu statystycznego rejestrowanie dzialalnosci gospodarczej style zarzadzania przedsiebiorstwem zarzadzanie personelem co to takiego v 13 wykaz ekonomia v 12 pomoc europejska formy kontroli dotacji korzysci z dotacji czekanie na dotacje dotacje na prad v 14 wykaz ekonomia v 13 dotacje na ocieplanie potrzebny biznesplan gdy zakladasz firme kto dostanie z unii europejskiej v 15 wykaz ekonomia v 14 dla nowych firm dla kogo dotacja formy dotacji urzedowe dotacje rodzaje dotacji v 16 wykaz ekonomia v 15 budzet jest ograniczony spore sumy edukacja i zdrowie kierowanie wlasnym losem wazna sprawa v 17 wykaz ekonomia v 16 duzo biurokracji byle bylo ostroznie warto probowac dla kogo unia chce pomoc v 18 wykaz ekonomia v 17 dotacje dla rolnikow ekologia to podstawa czasami trzeba zwrocic na dobry poczatek dotacje v 19 wykaz ekonomia v 18 ogolnie o dotacjach etapy uzyskania dotacji unijna biurokracja utrudnienia unijne wady dotacji v 20 wykaz ekonomia v 19 dotacje dla firm inne zrodla dofinansowania informacje ogolne kapital ludzki dotacje na firme wykaz ekonomia v 20